ochronka Przedszkole
img not found!
img not found!

Organ prowadzący

Home Organ prowadzący

Chrząstowickie Stowarzyszenie Edukacyjne "CUD"

Z końcem lipca 2022 r., po 90. latach posługi Siostry Służebniczki NMP opuściły klasztor w Chrząstowicach, zamykając w ten sposób niemal stulecie swej służby dla społeczności lokalnej, a zwłaszcza tych najmłodszych – dzieci, dla których prowadziły Ochronkę, ucząc i wychowując je zgodnie z programem ich założyciela – bł. Edmunda Bojanowskiego.

Jednakże jako mieszkańcy Chrząstowic, a zwłaszcza rodzice dzieci z Ochronki chcąc uniknąć zamknięcia tej, jakże ważnej dla miejscowości i parafii, placówki, podjęliśmy próbę jej zachowania. W tym celu powołaliśmy do życia w styczniu 2022 r. Chrząstowickie Stowarzyszenie Edukacyjne „CUD”, które podjęło działania na rzecz stworzenia w miejsce Ochronki Sióstr Służebniczek niepublicznego przedszkola katolickiego, opartego na programie wychowawczym bł. Edmunda Bojanowskiego, wzbogaconego o ideę nauczania w dwóch językach – polskim i niemieckim.

A dlaczego „CUD”? Ponieważ wierzymy, że dziecko to Ciało, Umysł i Duch i wszystkie te elementy należy wspierać w rozwoju łącznie, dla pełnego i owocnego wychowania młodego pokolenia.

Po wielu spotkaniach i rozmowach  udało się wspólnie wypracować rozwiązanie, dzięki któremu placówka ze swą bogatą historią nie zniknie z mapy edukacyjnej miejscowości i gminy. W porozumieniu zawartym pomiędzy Siostrami, Mniejszością Niemiecką i społecznością lokalną zadecydowano o przekazaniu budynku Związkowi Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, który pozyskał na remont przedszkola środki z budżetu rządu niemieckiego.

Zadanie, które podjęliśmy jako Chrząstowickie Stowarzyszenie Edukacyjne „CUD” z pomocą organizacji Mniejszości Niemieckiej i samych Sióstr Służebniczek jest w swym zamyśle czymś absolutnie nowym. Z jednej strony chcemy bowiem kontynuować dotychczasowe dzieło Sióstr, a z drugiej strony, wzbogacić je o rozbudowany element językowy. Budujemy w ten sposób na najlepszych tradycjach Śląska, gdzie znajomość języków i kultur zawsze szła w parze z wiarą, która pozwoliła nie raz przetrwać mieszkańcom tego regionu najtrudniejsze czasy i pracować dla jego dobra i rozwoju.

W dniu 1 września 2023 r. nasza ochronka, już jako Katolickie Przedszkole Niepubliczne z Nauczaniem Języka Mniejszości Niemieckiej im. bł. Edmunda Bojanowskiego „Ochronka” w Chrząstowicach otworzyła swe drzwi dla dzieci z gminy Chrząstowice i okolicznych miejscowości, by pod okiem świetnie przygotowanej kadry tworzyć dla nich przyjazne i bezpieczne środowisko do nauki i zabawy.

Agnieszka Misiurska – prezes

Rafał Bartek – wiceprezes

Mirosław Tomasiak – sekretarz

Joanna Wiechoczek – skarbnik

Marta Urbańczyk – członek Zarządu

Karol Rudnicki – członek Zarządu

 

STATUT STOWARZYSZENIA: 

Chrząstowickie Stowarzyszenie Edukacyjne „CUD”

uchwalony w dn. 26 stycznia 2022 

(ze zm. przyjętymi 23 maja 2022)

ROZDZIAŁ I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§1

  1. Stowarzyszenie nosi nazwę: Chrząstowickie Stowarzyszenie Edukacyjne „CUD” i w dalszych postanowieniach statutu zwane Stowarzyszeniem.
  2. Stowarzyszenie jest zrzeszeniem osób fizycznych, zawiązanym dla tworzenia i rozwijania oferty edukacyjnej w gminie Chrząstowice w duchu wartości, prowadzenia przedszkola katolickiego i propagowania myśli pedagogicznej bł. Edmunda Bojanowskiego.
  3. Siedzibą stowarzyszenia jest gmina Chrząstowice. Terenem działania jest Rzeczpospolita Polska. Dla realizacji celów statutowych stowarzyszenie może działać na terenie innych państw z poszanowaniem tamtejszego prawa.
  4. Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony. Posiada osobowość prawną. Działa na podstawie przepisów Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach (Dz.U. z 2020,  poz. 2261 ) oraz niniejszego statutu.
  5. Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach.
  6. Działalność Stowarzyszenia oparta jest przede wszystkim na pracy społecznej członków. Do realizacji celów statutowych stowarzyszenie może zatrudniać pracowników, w tym również spośród swoich członków, lub zlecać określone zadania innym podmiotom.

ROZDZIAŁ II

CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA

§ 2

  1. Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności na rzecz ogółu mieszkańców w zakresie:
  2. działania na rzecz zachowania i kontynuowania katolickiego przedszkola oraz tworzenie warunków zapewniających zabezpieczenie potrzeb materialnych tej placówki, jej funkcjonowania na płaszczyźnie pedagogicznej, edukacyjnej, opiekuńczej w duchu wiary i nauki katolickiej, upowszechniając koncepcję pedagogiczną bł. Edmunda Bojanowskiego;
  3. kultywowanie i kontynuowanie tradycji Ochronki Sióstr Służebniczek NMP im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Chrząstowicach;
  4. wspierania, rozwijania i ochrony dóbr kultury, sztuki, tradycji lokalnej regionalnej i narodowej, postaw obywatelskich, języka ojczystego, w tym również języka mniejszości narodowej niemieckiej, wśród dzieci i młodzieży.

§3

  1. Stowarzyszenie swe cele realizuje poprzez:
  1. prowadzenie niepublicznego przedszkola katolickiego oraz tworzenie warunków zapewniających zabezpieczenie potrzeb materialnych tej placówki, jej funkcjonowania na płaszczyźnie pedagogicznej, edukacyjnej, opiekuńczej w duchu wiary i nauki katolickiej;
  2. podejmowanie i wspieranie inicjatyw na rzecz rozwoju intelektualnego, fizycznego i duchowego dzieci i młodzieży;
  3. pozyskiwanie różnorodnych źródeł finansowania placówki i działań oraz pozyskiwanie środków finansowych pochodzących z subwencji, dotacji, darowizn, spadków, zbiórek publicznych, imprez środowiskowych, oświatowych, kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych, zabaw i loterii;
  4. promowanie działalności placówki w środowisku lokalnym i w regionie;
  5. działalność charytatywną, której celem jest niesienie pomocy dzieciom i rodzinom o szczególnych potrzebach materialnych i niematerialnych;
  6. podnoszenia kompetencji nauczycieli i rodziców/opiekunów w zakresie wychowania i kształtowania dzieci i młodzieży poprzez działalność samokształceniową i szkoleniową, kulturalną i religijną, a szczególności: spotkania, dyskusje, kursy, zjazdy, odczyty, sympozja, wykłady, pielgrzymki, rekolekcje, szkolenia, warsztaty;
  7. tworzenie, wydawanie i promowanie publikacji i materiałów dydaktycznych, w tym promujących myśl pedagogiczną bł. Edmunda Bojanowskiego;
  8. organizację działań edukacyjnych wprowadzających, rozwijających i pielęgnujących lokalne, regionalne i narodowe tradycje, dobra kultury i sztuki, język ojczystego, w tym język mniejszości narodowej niemieckiej, postaw obywatelskich i wartości duchowe;
  9. współdziałanie z pokrewnymi placówkami, stowarzyszeniami, organizacjami, również zagranicznymi, instytucjami kościelnymi, w tym Zgromadzeniem Sióstr Służebniczek NMP, organami administracji rządowej i samorządowej;
  10. działania na rzecz polsko-niemieckiej współpracy i porozumienia;
  11. wszelkie inne działania, które będą miały wpływ na realizację celów statutowych Stowarzyszenia.

ROZDZIAŁ III

CZŁONKOWIE – PRAWA I OBOWIĄZKI

§4

  1. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
  2. Stowarzyszenie posiada członków:
  1. zwyczajnych,
  2. wspierających,
  3. honorowych.

§5

  1. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być każda osoba fizyczna będąca obywatelem polskim lub cudzoziemcem, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawiona praw publicznych, która:
  1. złoży deklarację członkowską na piśmie,
  2. utożsamia się z celami statutowymi Stowarzyszenia.
  1. Członkiem zwyczajnym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia.
  2. Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszenia, być członkami zwyczajnymi i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie Zarządu Stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.
  3. Członkiem zwyczajnym nieletnim może być osoba fizyczna, będąca małoletnim poniżej 16 lat, która za zgodą przedstawicieli ustawowych, pragnie czynnie urzeczywistnić cele Stowarzyszenia. Członek małoletni poniżej 16 lat nie ma prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz nie korzystają z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia.
  4. Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna będąca obywatelem polskim lub cudzoziemcem i prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia. Osoby prawne i organizacje działają w
    Stowarzyszeniu poprzez swoich przedstawicieli. Członkiem wspierającym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu.
  5. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna będąca obywatelem polskim lub cudzoziemcem, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia.
  6. Członkowie honorowi są przyjmowani przez Walne Zgromadzenie na wniosek 5 członków Stowarzyszenia.

§6

  1. Członkowie zwyczajni mają prawo:
  1. biernego i czynnego uczestniczenia w wyborach do władz Stowarzyszenia,
  2. korzystania z dorobku, majątku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia,
  3. udziału w zebraniach, wykładach oraz imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie,
  4. zgłaszania wniosków co do działalności Stowarzyszenia.
  1. Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
  1. brania udziału w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów,
  2. przestrzegania statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
  3. regularnego opłacania składek.

§7

  1. Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.
  2. Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
  3. Członkowie honorowi i wspierający są zwolnieni ze składek członkowskich.

 

§8

    Utrata członkostwa następuje na skutek:

1) wystąpienia ze Stowarzyszenia,

2) skreślenie z rejestru członka Stowarzyszenia,

3) śmierci członka Stowarzyszenia lub utrata osobowości prawnej członka
wspierającego.

  1. Skreślenie z rejestru członka Stowarzyszenia następuje przez wykluczenie przez
    Zarząd:
    a) za działalność sprzeczną ze statutem oraz uchwałami Stowarzyszenia,
    b) zaleganie przez członka zwyczajnego z zapłatą składki
    członkowskiej przez ponad rok,
    c) na pisemny umotywowany wniosek co najmniej 5 członków Stowarzyszenia z przyczyn określonych w pkt. 2a) i 2b) niniejszego paragrafu.

§9

Od uchwały Zarządu w sprawie przyjęcia w poczet członków stowarzyszenia lub pozbawienia członkostwa zainteresowanemu przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Członków w terminie 14 dni. Uchwała walnego zgromadzenia członków jest ostateczna.

 

ROZDZIAŁ IV

WŁADZE STOWARZYSZENIA

§10

  1. Władzami Stowarzyszenia są:
  1. Walne Zgromadzenie Członków,
  2. Zarząd,
  3. Komisja Rewizyjna.
  1. Kadencja wszystkich władz wybieralnych Stowarzyszenia trwa 4 lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu jawnym bezwzględną większością głosów, chyba że Walne Zgromadzenie zadecyduje o tajności głosowania.
  2. Członkowie jednego organu Stowarzyszenia – z wyjątkiem Walnego Zebrania Członków nie mogą być równocześnie członkami innego organu Stowarzyszenia.
  3. Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, chyba że dalsze postanowienia statutu stanowią inaczej. W przypadku braku co najmniej połowy członków, wyznaczony zostaje nowy termin zebrania z pominięciem quorum.

§11

  1. Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. W Walnym Zgromadzeniu Członków biorą udział:
  1. z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni,
  2. z głosem doradczym – członkowie wspierający, honorowi oraz zaproszeni goście.
  1. Walne Zgromadzenie Członków może być zwyczajne i nadzwyczajne.
  2. Walne Zgromadzenie Członków zwyczajne jest zwoływane nie rzadziej, niż raz w roku przez Zarząd Stowarzyszenia. Termin i miejsce obrad Zarząd podaje do wiadomości wszystkich członków co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania.
  3. Walne Zgromadzenie Członków nadzwyczajne może się odbyć w każdym czasie. Jest zwoływane przez Zarząd z jego inicjatywy, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
  4. Walne Zebranie Członków otwiera Prezes Zarządu. Zebranie wybiera przewodniczącego zebrania oraz protokolanta.
  5. Uchwały Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia zapadają bezwzględną większością głosów w obecności przynajmniej połowy ogólnej liczby członków. Głosowanie jest jawne. W przypadku braku co najmniej połowy członków, wyznaczony zostaje nowy termin głosowania z pominięciem quorum.
  6. W przypadku braku wymaganego kworum Przewodniczący Walnego Zgromadzenia wyznacza nowy termin zebrania nie wcześniej niż 15 minut po pierwszym terminie. Dla ważności podejmowanych wówczas uchwał nie jest wymagana obecność co najmniej połowy liczby uprawnionych do głosowania członków.

§12

  1. Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należą:
  1. określenie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia,
  2. uchwalanie zmian statutu,
  3. wybór i odwoływanie wszystkich władz Stowarzyszenia,
  4. udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej,
  5. rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
  6. uchwalanie budżetu,
  7. uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia,
  8. podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia członka honorowego,
  9. rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia,
  10. rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego władze,
  11. rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu,
  12. podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
  13. podejmowanie uchwał w każdej sprawie wniesionej pod obrady, we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji innych władz stowarzyszenia.

§13

  1. Zarząd jest powołany do kierowania całą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków, reprezentuje Stowarzyszenia na zewnątrz.
  2. Zarząd składa się z 5 do 7 osób w tym prezesa oraz minimum jednego wiceprezesa, skarbnika i sekretarza. Prezesa, wiceprezesów, skarbnika i sekretarza wybiera Zarząd spośród swoich członków.
  3. Członkowie Zarządu nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

§14

  1. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes lub za zgodą Prezesa, Wiceprezes ustalając termin, miejsce i porządek Zebrania Zarządu są zwoływane w miarę potrzeb, nie mniej, niż 2 razy w roku. Prezes lub Wiceprezes przewodniczy zebraniu Zarządu.
  2. W zebraniu Zarządu mogą uczestniczyć z głosem doradczym:

a) przewodniczący Komisji Rewizyjnej,

b) zaproszeni eksperci,

c) inne zaproszone osoby.

§15

  1. Do kompetencji Zarządu należą:
  1. realizacja celów Stowarzyszenia,
  2. wykonywanie uchwał Walnego Zgromadzenia Członków,
  3. wybór spośród członków Zarządu Prezesa, minimum jednego Wiceprezesa, Skarbnika i Sekretarza,
  4. sporządzanie planów pracy i budżetu,
  5. sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,
  6. zaciąganie zobowiązań w imieniu Stowarzyszenia (do wysokości limitu ustalonego
    przez Walne Zgromadzenie Członków),
  7. podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia,
  8. reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
  9. zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków,
  10. przyjmowanie i skreślanie członków,
  11. zatrudnianie dyrektorów placówek oświatowych i innych osób mających realizować zadania przewidziane dla organu prowadzącego i określanie warunków ich zatrudnienia.

 

§16

  1. Członkowie Zarządu pełnią swoje funkcje społecznie.
  2. W przypadku ustąpienia Prezesa Stowarzyszenia, Zarząd wybiera nowego Prezesa.
  3. W przypadku rezygnacji innego członka Zarządu z pełnienia funkcji Zarząd może uzupełnić swój skład przez kooptację osoby, będącej członkiem zwyczajnym
    Stowarzyszenia. Przez kooptację można uzupełnić nie więcej, niż 1/3 składu Zarządu.

§17

  1. Komisja Rewizyjna powoływana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia.
  2. Komisja Rewizyjna składa się z 3 osób w tym przewodniczącego, zastępcy oraz sekretarza. Funkcje te Komisja Rewizyjna przydziela ze swojego grona sama.
  3. Członkowie Komisji Rewizyjnej:
  1. nie mogą być członkami Zarządu, ani pozostawać z członkami Zarządu w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej;
  2. nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego bądź przestępstwo skarbowe;
  3. mogą otrzymywać z tytułu pełnionej funkcji w Komisji Rewizyjnej zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej, niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.

 

§18

  1. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
  1. kontrolowanie działalności Zarządu,
  2. składanie wniosków z kontroli na Walnym Zgromadzeniu Członków,
  3. prawo wystąpienia z wnioskiem o zwołanie Walnego Zgromadzenia Członków oraz zebrania Zarządu,
  4. składanie wniosków   o absolutorium dla władz Stowarzyszenia,
  5. składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zgromadzeniu Członków.

 

ROZDZIAŁ V

MAJĄTEK I FUNDUSZE

§19

  1. Majątek Stowarzyszenia powstaje:
  1. ze składek członkowskich,
  2. darowizn, spadków, zapisów,
  3. zbiórek publicznych, imprez środowiskowych, oświatowych, kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych, zabaw, loterii,
  4. dotacji i ofiarności publicznej.
  1. Wszelkie środki pieniężne mogą być przechowywane wyłącznie na koncie Stowarzyszenia lub w kasie Stowarzyszenia.
  2. Zabrania się:
  1. udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jej członków, członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej, jego pracowników oraz osób, z którymi członkowie organów pracownicy Stowarzyszenia pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”;
  2. przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach;
  3. wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego;
  4. zakupu towarów lub usług, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich osoby bliskie na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

§20

  1. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  2. Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd.
  3. Do zawierania umów, udzielania pełnomocnictwa i składania innych oświadczeń woli w szczególności w sprawach majątkowych wymagane są podpisy dwóch członków Zarządu działających łącznie, w tym Prezesa lub Wiceprezesa i innego członka Zarządu.

 

ROZDZIAŁ VI

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

§21

  1. Uchwałę w sprawie zmiany statutu oraz uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zgromadzenie Członków kwalifikowaną większością głosów – (2/3).
  2. Jeżeli w pierwszym terminie w Walnym Zgromadzeniu nie uczestniczy co najmniej połowa członków zwyczajnych, wówczas uchwały podjęte zwykłą większością głosów w drugim terminie, z tym że w przypadku uchwały o rozwiązaniu nie krótszym, niż 7 dni, mają moc obowiązującą, bez względu na ilość obecnych członków.

§22

  1. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie Członków określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
  2. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym statucie zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo o Stowarzyszeniach.