Budynek dzisiejszej ochronki powstał ok. 1880 r. Wówczas, według zapisów znajdujących się w archiwach, mieściła się tutaj pierwsza katolicka szkoła powszechna z nauczaniem jednoklasowym (eine katholische Volksschule mit einklassigen Halbtagsunterricht). Do szkoły tej uczęszczały dzieci z Chrząstowic i Lędzin.
Po tym jak gmina wybudowała nowy budynek szkolny w latach 20. XX w. przy dzisiejszej ulicy Szkolnej (wówczas: Kirchweg), ksiądz proboszcz Johannnes Lebok przejął budynek na rzecz parafii i doprowadził do jego przebudowy.
Po tym jak budynek przebudowano 31 sierpnia 1932 r. wprowadzono do niego siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Porębie koło Leśnicy. Pierwszą przełożoną klasztoru w Chrząstowicach została siostra Maria Theopista, która opiekowała się również chrząstowickim kościołem. Wraz z nią w klasztorze zamieszkały: siostra Erwina, a po niej siostra Lambertina, które zajmowały się chorymi. Trzecią siostrą była siostra Magdalena, która opiekowała się prowadzoną przez Siostry Ochronką.
W latach 1953–1956 władze komunistyczne nakazały siostrom opuścić klasztor w Chrząstowicach i zostały one internowane pod Krakowem. W czasie nieobecności sióstr w Chrząstowicach i po przejęciu budynku przez państwo, utworzono w tym miejscu najpierw ośrodek zdrowia, a od 22 lipca 1955 r. Publiczne Przedszkole. Natomiast siostry, pomimo iż w 1956 r. wróciły do Chrząstowic, jednak nie mogły już prowadzić swojej Ochronki.
Po przemianach demokratycznych roku 1989 siostry odzyskały budynek, by od 1991 r. przejąć ponownie prowadzenie przedszkola – Ochronki.
Z końcem lipca 2022 r. siostry służebniczki opuściły Chrząstowice, zamykając klasztor. Lokalna społeczność, rodzice dzieci z Ochronki i parafianie nie mogąc się pogodzić z tym faktem doprowadzili do porozumienia ze Zgromadzeniem Sióstr Służebniczek NMP odnośnie przyszłości prowadzenia Ochronki przez ludzi świeckich. Zróżnicowana narodowościowo i kulturowo społeczność lokalna powołała do życia Chrząstowickie Stowarzyszenie Edukacyjne „CUD”, które zobowiązało się kontynuować dzieło katolickiego wychowywania dzieci z uwzględnieniem elementów polsko-niemieckiej dwujęzyczności. Zgromadzenie przekazało budynek dawnego klasztoru Związkowi Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych, który pozyskał środki od rządu niemieckiego na kompleksowy remont budynku wraz z otoczeniem. Formuła przedszkola została poszerzona o edukację w dwóch językach: polskim i niemieckim jako języku mniejszości narodowej. Uroczyste otwarcie przedszkola – Ochronki po przebudowie nastąpiło w dniu 10 września 2023 r.